Abstract:
За даними дослідження Global Burden of Disease, проведеного у 2019 році, захворювання серцево-судинної системи (ЗССС), здебільшого ішемічна хвороба серця та інсульт виступають основними причинами смертності та одними з основних факторів інвалідності у всіх країнах світу. Рівень ЗССС невпинно зростає протягом останнього десятиліття майже у всіх країнах із середнім та низьким рівнем доходу. Реєстрація випадків ЗССС майже подвоїлося з 271 мільйона в 1990 році до 523 мільйонів у 2019 році, а кількість смертей від серцево-судинних захворювань неухильно збільшувалася з 12,1 мільйона в 1990 році до 18,6 мільйона у 2019 році.
Одним з основних факторів, що підвищують ризик розвитку ЗССС та смертності, є гіперхолестеринемія, порушення балансу ліпіпротеїдів – підвищений рівень ліпопротеїдів низької щільності (ЛПНЩ) та низький рівень ліпопротеїдів високої щільності (ЛПВЩ). Гіподинамія та ожиріння виступають в якості предикторів розвитку атеросклерозу та метаболічного синдрому. Варто зазначити, що на розвиток перелічених вище факторів ризику впливає рівень вітаміну D у сироватці крові. Результати досліджень демонструють зворотний зв'язок між рівнем 25-гідроксивітаміну D у сироватці крові та розвитком ожиріння, метаболічного синдрому та інсулінорезистентності.
Мета: визначити рівень поширеності вітамін D дефіцитних станів серед пацієнтів з порушеннями ліпідного обміну. Оцінити ефективність корекції дисліпідемії, шляхом нормалізації рівня вітаміну D.
Результати отримані в ході дослідження свідчать про ефективність застосування методики корекції нутрітивного статусу у пацієнтів з порушенням ліпідного обміну в складі комплексної терапії.
Збагачення раціону харчування продуктами з високим вмістом вітаміну D, сприятиме зниженню ризиків розвитку ЗССС як у групах ризику, так і в основній популяції, що в свою чергу сприятиме покращенню якості життя пацієнтів з ЗССС та формуванню активного довголіття нації